--------------------------------

sobota, 14 czerwca 2014

Wybór tynków maszynowych - czym się kierować?

Powiązanie dwóch rzeczy przy wyborze typu tynku, czyli jego przeznaczenie i materiał można rozpatrywać na płaszczyznach:
1) przeznaczenie i funkcja pomieszczenia: moja podpowiedź - jeśli mamy pomieszczenia o zwiększonym ryzyku wystąpienia wilgoci lub bez przewidzianego ogrzewania ( które automatycznie wilgoć zmniejsza ) stosujemy tynki cementowo-wapienne

Gdzie? 

a) na pewno: łazienka, kotłownia, garaż, piwnice, przyziemia, pomieszczenia gospodarcze:

Tynki cementowo-wapienne w garażu - zdjęcie SuperTynki.pl

Dlaczego? 

a) absorbują mniej wilgoci z otoczenia,
b) jeśli już wilgoć występuje stale, szybciej się osuszają przy wentylacji grawitacyjnej lub po prostu przy wietrzeniu,
c) są bardziej odporne pod względem właściwości fizyko-mechanicznych, co przydaje się przy użytkowaniu niektórych wyżej wymienionych pomieszczeń,
d) mniejsza tendencja do przyjmowania mikroorganizmów typu grzyby i pleśnie,
e) tynki cementowo-wapienne sa hydroskopijne - można by ująć w skrócie przepuszczają pare wodną nie zatrzymując jej w sobie. 


2) przeznaczenie i funkcja pomieszczenia - tynki gipsowe. Tam, gdzie wymagana jest wysoka estetyka pomieszczeń i nie ma narażenia na dużą wilgoć. 

Gdzie?

a) salony, garderoby, pokoje, korytarze, kuchnie

Tynki gipsowe - zdjęcie SuperTynki.pl

Dlaczego? 

a) tańsze w wykonaniu niż tynki cementowo-wapienne,
b) regulacja umiarkowanej wilgoci , w porze suchej oddają zgromadzoną wilgoć , w porze wilgotniej absorbują wilgoć.  UWAGA! Trzeba pamietać ze opisana zasada "działania" tynku jest w pewnych granicach tolerancji. Przyjmując średnią grubość referencyjna tynku 1cm może ona przyjąć z otoczenia i oddać do otoczenia określoną ilość wspomnianej wilgoci, regulując tym samym mikroklimat pomieszczenia. W przypadku kiedy wspomniana ilość zostanie przekroczona zaczyna się problem. Tutaj podpowiedź, że względna wilgoć w pomieszczeniach użytkowych uważana jako komfort dla człowieka to przedział : 40% - 60%!
c) estetyka na bardzo wysokim poziomie ( oczywiscie przy bardzo dobrym wykonaniu ),
d) brak konieczności wykańczaniem trzecią warstwą np. gładzią ( oczywiscie przy bardzo dobrym wykonaniu ),
e) tynk Knauf Diamant MP 75 - na którym pracujemy u siebie w Firmie ma praktycznie takie same właściwości wytrzymałościowe ( fizyków-mechaniczne ), jak w tynkach cementowo-wapiennych. 

UWAGA! Ta cecha jest obecna przy tynkach gipsowych tylko i wyłącznie przy wyżej wymienionym materiale. Odsyłam do lektury: www.knauf.pl 

Oczywiscie jest jeszcze jedna moim skromnym zdaniem Tynkarza opcja najlepsza to zastosowanie we wszystkich podanych wcześniej pomieszczeniach tynku cementowo-wapiennego i położenie na nim trzeciej warstwy gładzi jako uzupełniającej estetykę!  

Dlaczego? 

a) uzyskujemy przy tym najlepszy efekt estetyczny,
b) mamy najlepsze parametry wytrzymałościowe tynku,
c) unikamy problemu wilgoci.

UWAGA! Niestety ta metoda jest najlepsza lecz jak to bywa z wszystkim najdroższa!

Warto wiec przy wyborze rodzaju tynku spojrzeć jeszcze na aspekt roli pomieszczenia zanim jeszcze zaczniemy tynkować :)  

Przy tej okazji możemy dla uzupełnienia podać na jakich materiałach my pracujemy i które z nich w szczególności rekomendujemy jako wykonawcy jakościowych tynkow i gładzi : 

1) Tynk cementowo-wapienny Baumit MPI 25 i żaden inny z tynków tego typu produkowanych przez firmę Baumit.
2) Tynk gipsowy Knauf Diamant MP 75 - najtwardszy tynk gipsowy na świecie! - ale bez przesady!


Dla ułatwienia zapraszam na naszą stronę www.supertynki.pl na której w odpowiednich zakładkach można pobrać karty techniczne wyżej wymienionych materiałów i nie tylko :)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz