--------------------------------

wtorek, 5 stycznia 2016

Kolejne rady Tynkarza



Tynk a elementy drewniane.

Jak poradzić sobie z problemami pojawiającymi się przy połączeniu elementów drewnianych z tynkiem w przypadku sufitów, poddaszy, o czym należy bezwzględnie pamiętać?
Kluczową sprawą jest pozostawienie dylatacji ponieważ pracujące elementy drewniane w połączeniu z twardym tynkiem będą tworzyć naprężenia powodujące powstawanie rys i pęknięć. W przypadku jej braku naprawa powstałych uszkodzeń może nie spełniać oczekiwań użytkownika , w takim przypadku pozostaje wykonanie obwodowo dylatacji lub poszerzenie już istniejących. Do wykonania dylatacji możemy użyć taśmy dylatacyjnej lub pozostawioną przestrzeń dylatacyjną wypełnić silikonem malarskim czy też akrylem. Ważne jest aby materiał użyty do dylatacji przejmował cześć naprężeń i był na tyle elastyczny by zapewnić odpowiednią współpracę łączonych ze sobą materiałów. Ostatnia ważna rzecz przy wyborze materiału dylatacyjnego to kwestia aby mógł być pomalowany i nie wchodził w reakcję z farbą.


www.facebook.com/SuperTynki/


Zabezpieczenie elementów drewnianych.

Bardzo istotną sprawą jest solidne zabezpieczenie elementów drewnianych, które po wykonaniu tynków pozostaną niezabudowane  (np. elementów sufitów) tak aby narzucany tynk nie spowodował uszkodzeń lub nieodwracalnych przebarwień. Na tym etapie proponujemy nie ciąć kosztów ponieważ słabej jakości folia będzie się targać a tania taśma „marketowa” w styczności z wilgotnym tynkiem odklejać. W efekcie stracimy dużo czasu na poprawki, których możemy uniknąć stosując dobrej jakości produkty. Zawsze stawiajmy na jakość. Nasza Firma oczywiście potrafi zachować właściwe standardy przy tego typu pracach.
 

www.facebook.com/SuperTynki/

  
 Murłata i ściana kolankowa.

Tematem, który powraca jak bumerang jest murłata, która po wykonaniu więźby dachowej najczęściej pozostaje niezabudowana. Często zwracamy uwagę naszym Inwestorom na ten element ponieważ dzięki podwyższeniu ściany kolankowej do łaty (zabudowa murłaty) poprawimy estetykę (uzyskamy jednolitą powierzchnię ściany kolankowej ) oraz ukryjemy ewentualne rysy, które mogą pojawić się z czasem na łączeniu w przypadku zabudowy murłaty w technologii K-G (miejsca łączenia tynku z płytą K-G ).


Zabudowa murłaty na ścianie kolankowej.

Zabudowując murłatę należy pamiętać, że nie doklejamy elementów bezpośrednio do krokwi czy murłaty, niesie to ze sobą ryzyko uszkodzeń tynku w wyniku pracującej więźby dachowej i powstałych naprężeń.  Zabudowa murłaty na ścianie kolankowej (jeśli jest to możliwe) powinna kończyć się na wysokości krokwi, jeśli zostanie ona również zabudowana zwiększymy ryzyko powstawania pęknięć a dodatkowo mogą pojawić się problemy z należytym zamocowaniem ocieplenia między krokwiowo. Murłatę należy tak zabudować aby pozostawić przestrzeń między murłatą a materiałem użytym do zabudowy około 1cm. Tak przygotowaną powierzchnie możemy spokojnie zagruntować i przystąpić do tynkowania.

 
www.facebook.com/SuperTynki/

 
Jaki materiał stosować do zabudowy murłaty.

Jeśli miejsce na ścianie kolankowej na to pozwala można zastosować Ytong lub cegłę. Murłatę możemy również zabudować płytą K-G jednak z czasem mogą pojawić się rysy na łączeniu płyty z tynkiem. Dlatego najczęściej stosowanym do zabudowy murłaty a tym samym podwyższenia ściany kolanowej i utworzenia jednolitej powierzchni pod tynk jest Ytong, materiał „ciepły”, lekki i łatwym w obróbce. Jest dostępny w różnych grubościach 5cm, 7,5cm lub 10cm, bez większego problemu można go również dociąć w zależności od potrzeb np. przy pomocy piły widiowej.


Dzięki takiemu podejściu Inwestor przygotuje w/w powierzchnie w taki sposób aby uniknąć późniejszych komplikacji a nam jako Tynkarzom pozwoli to na dokładną i precyzyjną pracę  przy kładzeniu warstwy tynku zarówno cementowo-wapiennego jak i gipsowego.